جبهه فرهنگی

افتتاحیه مجمع نوشت‌افزار ایرانی‌ اسلامی

 

مراسم افتتاحیه «مجمع مراکز تولید و توزیع نوشت‌افزار اسلامی-ایرانی» با حضور حجت‌الاسلام حمید رسایی عضو مجلس شورای اسلامی، سیدمحمد حسینی وزیر سابق وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اسحاقی معاون شورای عالی انقلاب فرهنگی، وحید جلیلی مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، مینو اصلانی رئیس بسیج زنان کشور، حجت‌الاسلام امرودی معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران، علامتی دبیرکل اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، حجت‌الاسلام محمدرضا زائری، عبودتیان جانشین بنیاد خاتم الاوصیاء، سیدصادق رضایی مدیر سابق کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، میثم نیلی مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی، رحمانی رئیس سابق صنف لوازم‌التحریر تهران، کمالی از پیشکسوتان صنف لوازم‌التحریر، صنعتکار مدیر شرکت رز تحریر، حجت‌الاسلام علی‌اکبری رئیس مرکز امور رسیدگی مساجد، سعید حسینی و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در سالن همایش‌های مجتمع فرهنگی سرچشمه برگزار شد.

در این مراسم سعید حسینی مدیر مجمع مراکز تولید و توزیع نوشت‌افزار اسلامی-ایرانی بیان داشت: جمعی از بچه‌های فرهنگی و انقلابی آن هم صد در صد به صورت غیر انتفاعی و طبق فرموده مقام معظم رهبری که فرموده بودند از گوشه کشور جوان‌‌های فرهنگی دغدغه‌هایی را می‌بینند و آنها را احیا می‌کنند و منتظر کسانی نیستند این مجمع با همان هدف برپا شده است.

وی اضافه کرد: هم اکنون مجمع مراکز تولید و توزیع نوشت‌افزار اسلامی-ایرانی با 18 برند ایرانی و کمک‌های مردمی تشکیل شده است، همچنین اعضای این مجمع با احساس غفلت در حوزه فرهنگ عمومی و سبک زندگی گرد هم آمده تا بتوانند عرصه جدیدی را به وجود آورند.

 

 

 

* حسینی: مجمع تولید و توزیع نوشت‌افزار ایرانی _ اسلامی کاملاً غیرانتفاعی است

حسینی ادامه داد: متأسفانه در فرهنگ عمومی دچار غفلت شده‌ایم و آسیب‌های بسیاری را در این حوزه متحمل شده که باید ذائقه مخاطبان را تغییر دهیم که اسباب‌بازی و نوشت‌افزاز و سبک زندگی کنونی شاهد بر این سخن بنده است.

به گفته وی، جوانانی مجاهد و مؤمن از آبرو و از خانواده خود مایه گذاشتند که اکثر آنها دارای رنج سنی 25 تا 30 سال هستند که با تحمل فشارهای بسیار فرهنگی و اقتصادی این کار را شروع کرده و خط را شکستند به گونه‌آی که دو سال گذشته حدود 3 برند ایرانی-اسلامی به نام‌های ایام، قاصدک و یاس شروع به کار کردند اما به تدریج فضای خوبی در این حوزه شکل گرفت و توانستیم قریب 12 تولید‌کننده نوشت‌افزار را گرد هم آورده و 5 درصد تولید بازار را به نوشت‌افزارهای ایرانی-اسلامی اختصاص دهیم.

مدیر مجمع مراکز تولید و توزیع نوشت‌افزار اسلامی - ایرانی گفت: نیاز کشورمان در حوزه نوشت‌افزار به ویژه دفتر تحریر 150 میلیون جلد است که متاسفانه اکثر کاراکترها غربی، کارتونی، رئال و با تصاویر بازیگران هالیوود تزئین شده بود اما ما با تشکیل جبهه‌ای متشکل از جوانان مومن و متعهد توانستیم فضایی را در جامعه ایجاد و به مقابله با این طرح‌ها و برندهای غربی بپردازیم.

وی اضافه کرد: تولید نوشت‌افزار ایرانی-اسلامی از چند جهت قابل اهمیت است نخست اینکه این حرکت به صورت مردمی و خودجوش و با ارتباط با امت، امام و دغدغه‌های مقام معظم رهبری به وجود آمده و پیش برود و سپس کالای ضروری مردم باشد و بار فرهنگی داشته باشد.

* صدور انقلاب اسلامی به سایر کشورها با تولید نوشت‌افزارهای ایرانی‌اسلامی

حسینی با اشاره به این مطلب که در کشور بالغ بر 500 نهاد فرهنگی وجود دارد اما خروجی آنها مشخص نیست، گفت: ما با شاخص‌گذاری تلاش بر این داریم تا مشکل فرهنگی کشور را در حوزه نوشت‌افزار مرتفع کنیم چرا که یکی از مواردی که فرهنگ و هنر انقلاب را متهم م‌کند این است که برای مخاطب عمومی حرفی نداریم و اکثر کارها برای بچه‌های حزب‌اللهی است اما اکنون این مجمع برای همه مخاطبان مختلف حرفی برای گفتن دارند.

وی درباره صادرات نوشت‌افزارهای ایرانی-اسلامی، بیان کرد: هم اکنون در عرصه صادرات نیز ورود یافته و کشور عراق علاقمند به خرید کاراکتر مختار است که معتقدیم همین امر به صدور انقلاب اسلامی به سایر کشورها نیز کمک شایانی خواهد کرد.

حسینی عنوان کرد:‌تلاش داریم با برنامه‌ریزی‌ها و ایجاد فضای لازم تولید نوشت‌افزارهای اسلامی را در کشور به تثبیت برسانیم یعنی هم اکنون از لحاظ قوانین دچار مشکل هستیم اما با حمایت و برنامه‌ریزی می‌توانیم طی یک دهه آتی به یک نوشت‌افزار کاملا اسلامی-ایرانی دست یابیم.

وی با بیان اینکه این مجمع کاملا خودجوش است، افزود: خوشبختانه تولیدکنندگان بازار همپای کار آمده و به این سمت در حال حرکت هستند به گونه‌آی که این حرکت یعنی تولید نوشت‌افزار ایرانی -اسلامی یک حرکت مردمی است که امیدواریم توسط مردم نیز حفظ شود.

حسینی عنوان کرد: فرهنگ ایرانی،- اسلامی دارای مدل‌های مختلف فرهنگی اعم از عاشورا، کربلا و سپس دفاع مقدس است به همین منظور اگر مردم به خوبی با تاثیرات منفی کاراکترهای غربی در پوشاک و لوازم‌التحریر و سایر محصولات فرهنگی آشنا شوند و آن را درک کنند قطعا هزینه خواهند کرد و از مدل‌های فرهنگی- اسلامی برای صدور انقلاب استفاده خواهند کرد.

 

 

 * حجت‌الاسلام امرودی: افت و خیز بیداری اسلامی به دلیل نبود ولی است

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام امرودی معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران اعضای متشکل در مجمع نوشت‌افزار ایرانی-اسلامی و کارکنان این عرصه را سربازان گمنام امام زمان (عج) خطاب کرد و گفت: اگر امروز شاهد این هستیم که مجمعی با عنوان ایرانی-اسلامی تشکیل شده است به خاطر این است که آنها نگاهشان نسبت به برخی از موضوعات حتی نسبت به خودشان نیز تغییر کرده است که همین امر باعث موفقیت‌شان در عرصه فرهنگی شده است.

وی اضافه کرد: کاری که به دست مردم انجام می‌شود قطعا کم هزینه و تاثیر‌گذار است و همانطور که اگر کاری را به جوان متعهد بسپاریم قطعا نتیجه‌اش مثمر ثمر خواهد بود به همین منظور معتقدم تغییر نگاه نسبت به خود، تغییر در شیوه‌ها و وارد شدن به فضاهای دیگر یکی از موفقیت‌های مجمع مراکز تولید و توزیع نوشت‌افزار اسلامی-ایرانی است.

حجت‌الاسلام امرودی با بیان خاطراتی بر عدم برنامه‌ریزی درست در کشور تاکید کرد و گفت: چندی پیش برای حضور در مراسمی با یکی از مسئولان کویتی در حال گفت‌وگو بودم که او گفت شما ایرانی‌ها برای آغاز برنامه‌هایتان همیشه فقط چند برنامه تکراری را برگزار می‌کنید اولا قرآن، سپس سرود، سخنرانی و تواشیح است و بنده به او گفتم که یعنی هیچ تغییر و تحولی را شما در برنامه‌های ما مشاهده نمی‌کنید او گفت تنها جای سرود ملیتان را با تلاوت قرآن عوض می‌کنید که این نشان از بی‌برنامگی ما است.

* عرضه نوشت‌افزار و پوشاک ایرانی _ اسلامی در 22 منطقه شهر تهران

وی با اشاره به این مطلب که باید نگاهمان به زمان را تغییر دهیم بیان کرد امروزه سرعت تغییرات بسیار زیاد است و کند نیست چرا که امروز دشمن هم به جبهه فرهنگی رخنه کرده است و بیخ گوشمان است به همین منظور نیازمند تغییر نگرش و نگاهمان به مقوله زمان هستیم.

حجت‌الاسلام امرودی با اشاره به این مطلب که دشمن هویت‌های ملی انقلابی ما را به جد مورد حمله و تهاجم قرار داده است،‌ادامه داد: دفاع مقدس، ولایت فقیه و مصداق ولی فقیه سه امر مهم و ضروری است که باید در کشور درباره این مباحث تلاش‌های بسیاری صورت گیرد چرا که اگر امروزه شاهد آن هستیم که بیداری اسلامی با افت و خیزهای بسیاری مواجهه است به خاطر نبود ولی فقیه در بین آنها است یعنی مملکتی که ولایت فقیه دارد قطعا بیدار، موفق و پیروز است.

وی افزود: اگر نگاهمان را نسبت به زمان و کارها تغییر دهیم اگر هیچ مسئولی هم در جلسات و برنامه‌هایمان حضور نیافت قطعا برایمان بی‌اهمیت خواهد بود، شهرداری تهران تلاش دارد در 22 منطقه لوازم‌التحریر و لباس‌های مناسب با تخفیفات ویژه آن هم به صورت اسلامی-ایرانی در فروشگاه‌های خود نظیر شهروند به علاقمندان ارائه کند.

 

 

 

 

* جلیلی: وزارت ارشاد در حوزه نوشت‌افزار به وظایف و مسئولیت خود عمل نکرده است

در این مراسم وحید جلیلی مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب طی سخنانی بیان داشت: خوشبختانه حرکتی به صورت خودجوش توسط فعالان جناح فرهنگی مؤمن و انقلابی از دو سه سال پیش آغاز شده، که همچنان زنده است و ان‌شاءالله به افق‌های روشن‌تری نگاه می‌کند که امیدواریم این حرکت بتواند اهدافی که در نظر دارد را محقق کند.

وی اضافه کرد: یکی از مهم‌ترین اهداف رسیدن به فعالیتی که هم‌اکنون در حوزه نوشت‌افزار آغاز شده است، این بوده که ویژگی‌های مثبت خود را حفظ کرده و آن را از دست ندهد، همچنین قاعدتاً اگر قرار بر این بود به کلیشه‌ها و روندهای سابق مدیریت فرهنگی کشور گردن بگذاریم و کفایت مجموعه دستگاه‌های دولتی و یا سایر حوزه‌ها را بیان کنیم، که مدیریت فرهنگی جمهوری اسلامی هستند اصلاً چنین جریانی شکل نمی‌گرفت.

جلیلی افزود: اگر بخواهیم در کلیشه‌ها با همدیگر گُل بگوییم و گُل بشنویم و بگوییم نه خانی آمده و نه خانی رفته است و نه مدیریت فرهنگی جمهوری اسلامی اشتباهی داشته است و همه چیز خوب است و همه مسئولان حمایت کرده و می‌کنند و خواهند کرد؛ فکر نمی‌کنم که امروز دور هم جمع شده باشیم که از تعارفات با هم سخن بگوییم.

وی با اشاره به صحبت مجری که آغاز فعالیت در حوزه نوشت‌افزار را به دوره مدیریت سیدمحمد حسینی دانست، انتقاد کرد و گفت: آقای حسینی هیچ نقشی در این حوزه نوشت‌افزار نداشته‌اند به گونه‌ای دیگر وزارت ارشاد در طی سالیان دراز در حوزه نوشت‌افزار بسیار ضعیف عمل کرده است و به نوعی به مسئولیت خود عمل نکرده است.

* در حوزه فرهنگی با کم‌کاری‌های جدی مواجه هستیم

مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی با بیان اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه نوشت‌افزار بسیار ضعیف عمل کرده است، عنوان کرد: یادمان نرفته است سخنرانی آغاز امسال مقام معظم رهبری در حرم رضوی که فرمودند، یکی از وظایف جناح فرهنگی انقلابی مطالبات جدی فرهنگی از مسئولین است. شورای انقلاب فرهنگی قانونی را تصویب می‌کند آن هم در سال 1379 و 10 سال از این قانون می‌‌‌گذرد و هیچ کس نمی‌پرسد چرا چنین جلسه‌ای در این حوزه برگزار نشد.

جلیلی اضافه کرد: ما در حوزه فرهنگی با کم‌کاری‌های جدی مواجه‌ هستیم، در این چند سال حتی نتوانسته‌ایم 5 درصد از نوشت‌افزار کشور را تولید و وارد بازار کنیم آن هم از بازاری که نیازمند 150 میلیون جلد دفتر است یعنی با همه عدم‌ حمایت‌ها و ناهماهنگی‌هایی که وجود داشته است شاید توانسته‌ایم حدود 5 میلیون دفتر را تولید کنیم و اگر امسال تلاش کنیم این میزان به 7 میلیون جلد دفتر خواهد رسید که همه این موارد به همدلی و همکاری بین افراد بستگی دارد.

* وضعیت مدیریت فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، مطلوب نیست

وی افزود: وضعیت مدیریت فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، وضعیت بدی است و این ربطی هم به یک جناح ندارد یعنی نه ربطی به اصولگرایان دارد و نه اصلاح‌طلبان به گونه‌ای دیگر در ضعف‌های مدیریت فرهنگی اصولگرایان و اصلاح‌طلبان وجه مشترکی وجود دارد یعنی اصلاح‌طلب‌ها تا اصولگرایان در حوزه فرهنگی در بسیاری از حوزه‌ها در بی‌مسئولیتی‌ها، باجی به هم نمی‌دهند و همانند هم هستند.

این مقام مسئول گفت: عرصه نوشت‌افزار بسیار گسترده و به سهولت دارای مخاطب‌ها، مشتری و بازار است اما نسبت به آن بی‌توجهی و غفلت شده است یعنی ذیل همه شعارهای سال که مقام معظم رهبری بیان کرده‌اند حوزه نوشت‌افزار تأثیرگذار بوده است. به گونه‌ای که از سبک زندگی اسلامی ایرانی گرفته تا الگوی مصرف، جهاد اقتصادی و بسیاری دیگر از این شعارها در سایه این حوزه امکان‌پذیر بوده است.

وی ادامه داد: در حوزه نوشت‌افزار هم کارخانه، هم مسائل مربوط به تولید و هم مسئله مهم توزیع وجود دارد. حتی یکی از ارگان‌های کشور دارای 400 فروشگاه زنجیره‌ای است. در اینجا دوستانی که با دست خالی کار خودشان را آغاز کرده‌اند، در صورتی به انجام کار پرداخته‌اند که دولت و نهادهای فرهنگی مؤظف بودند طی سال‌های گذشته، در این حوزه، کار اساسی انجام دهند.

* مشاهده ضعف جدی در مدیریت فرهنگی جمهوری اسلامی

جلیلی عنوان کرد: برخی از نهادها و ارگان‌ها نیز نسبت به حوزه نوشت‌افزار کوتاهی بسیاری داشته‌اند یعنی با توجه به این که نوشت‌افزارهای ایرانی _ اسلامی تولید شد در توزیع آن هیچ نقشی نداشتند در این راستا باید سیدمحمد حسینی وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی، پاسخگوی این موارد بوده و درد دل‌های خود را بیان کند.

وی با اشاره به این مطلب که مدیریت فرهنگی جمهوری اسلامی به شدت ضعیف است، بیان کرد: مدیریت فرهنگی کشور به شدت زیر سؤال است و این سخن بنده اصلاً حرف سیاسی نیست به گونه‌ای دیگر دورانی که به یکدیگر باج می‌دادیم به پایان رسیده است.

به گفته جلیلی، تولید نمونه‌هایی از نوشت‌افزارهای ایرانی _ اسلامی، حداقل کارهایی است که نشانگر این بوده که می‌شود در حوزه فرهنگی کار کرد و تنها این مهم نیازمند همت و کار جدی است.

* حوزه فرهنگی به ویژه در تولید نوشت‌افزار ایرانی _ اسلامی نیازمند برپایی مناظر‌ه است

وی ادامه داد: معتقدم باید بر روی مسائل فرهنگی نظیر نوشت‌افزارها به برپایی مناظره‌ بپردازیم چراکه مناظره‌های واقعی همین جلسات فرهنگی است به گونه‌ای دیگر باید مناظره‌ها بر موضوعات واقعی کشور صورت گیرد نه مناظره‌های سیاسی بی‌ربط که مشخص نیست چه فایده‌هایی برای مملکت دارد.

مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب گفت: در فراز خطبه 34 نهج‌البلاغه، امیرالمؤمنین (ع) می‌فرماید، ریزش‌ها را شما می‌بینید و سر غیرت نمی‌آیید که این خطبه شرایط امروز کشورمان به خصوص مدیریت فرهنگی کشور را بیان می‌کند.

* نیاز کشور به عملیات‌های واقعی، میدانی و جدی در حوزه فرهنگی

وی اضافه کرد: امیدواریم این جلسه باعث شود که از کارهای تشریفاتی پرهیز کرده و به یکدیگر نزدیک شویم و با پس زدن تعارفات ببینیم که در حوزه فرهنگی می‌توانیم به چه کارهایی بپردازیم چراکه با مانور به هیچ‌جا نخواهیم رسید یعنی اگر عده‌ای به عنوان فعال و مدیر فرهنگی به مانور فرهنگی عادت کنند و نمایش فرهنگی دهند مانور و همایش‌شان نیز اسیر دشمن فرهنگی خواهد شد ما نیازمند عملیات‌های واقعی، میدانی و جدی فرهنگی هستیم.

جلیلی با اشاره به این مطلب که مسئولان فرهنگی نباید فضای فرهنگی را غبارآلود کرده و مرتب بیان کنند که همه چیز آرام است، تصریح کرد: تنها با گردهمایی دو یا چند نفر از تولیدکنندگان ایرانی در حوزه نوشت‌افزار کار حل نخواهد شد. اما برای آغاز به کار، این جمع‌شدن‌ها بسیار مطلوب است، همچنین باید امواجی بتواند این نهضت را به حرکت درآورد که خوشبختانه دوستان با قطع امید از بسیاری از فضاهای رسمی کشور به سراغ دوستانی از بازار رفتند و با آنها به برپایی جلساتی پرداختند که قبل از آن هیچ کسی از این افراد دعوت نکرده و جلسه‌ای را نگذاشته‌ بود.

مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی ادامه داد: تاکنون شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از تولیدکنندگان نوشت‌افزارهای ایرانی برای مشارکت در کارها دعوت به عمل نیاورده است. یعنی حتی طی سال‌ها کارهای ساده هم صورت نگرفته چه برسد به کارهای پیچیده.

به گفته وی، اکنون عملیات در حوزه نوشت‌افزار، عملیات خط‌شکنانه‌ای است یعنی اگر خط را اینجا بشکنیم خط بسیاری از حوزه‌ها نیز شکسته خواهد شد. به گونه‌ای دیگر باید بتوانیم مجموعه فرهنگی جمهوری اسلامی ایران را فعال کنیم چرا که دشمن در تمام حوزه‌ها بسیار فعال است و به برنامه‌ریزی می‌پردازد.

* ساخت فیلم درباره «اشغال تهران» در هالیوود

مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی با انتقاد به برخی از عملکرد مسئولان فرهنگی کشور، گفت: اکنون اگر بخواهیم بیلبوردی را در سطح کشور نصب کنیم با مشکلاتی مواجه می‌شویم اما کشورهای غربی برای اشغال تهران فیلم ساخته‌اند. یعنی هالیوود به ساخت فیلم درباره ایران پرداخته آن هم با بهترین توزیع به گونه‌ای که این فیلم جزو پرفروش‌ترین فیلم‌های آمریکا به شمار می‌رود.

وی اضافه کرد: کشورهای غربی با حمایت همه دستگاه‌هایشان درباره اشغال تهران فیلم می‌سازند اما اگر ما بخواهیم در سطح خیابان‌های کشورمان بیلبوردی نصب کنیم هزاران فشار بر ما وارد می‌شود. جنگ واقعی فرهنگی اینگونه آغاز شده است و مقام معظم رهبری بارها به این مطالب حتی در دیدار با اعضای خبرگان نیز اشاره داشته‌اند.

* تلاش کشورهای غربی برای ایجاد خودسانسوری فرهنگی در کشور

جلیلی ادامه داد: این جناح و این جریان فرهنگی فعال و مؤمن کشور که با هیچ جریان سیاسی عقد اخوت نبسته و سرسپرده هیچ گروه و جریان سیاسی و تابلویی نیست. بزرگترین جریان ضد سانسور در ایران است. یعنی جریان ضد فیلتر کشور است چرا آن هم به دلیل اینکه اکنون همه جریان فرهنگی غرب و غرب‌زده تمام تلاش‌شان بر این است که در فرهنگ کشور ما سانسور اعمال شود و بسیاری از مطالب و مسائل گفته نشود. یعنی آنها تلاش دارند که قهرمانان 8 سال دفاع مقدس ما و شهدای هسته‌ای و بسیاری دیگر از این موارد در حوزه کتاب، تئاتر، سینما و بسیاری دیگر از حوزه‌های دیگر نفوذ پیدا نکند.

وی در پایان یادآور شد: جریان‌هایی دست به دست هم دادند که مسائل فرهنگی کشور دیده نشوند و به نوعی کشور از ظرفیت فرهنگی خود استفاده نکند اما جناح فرهنگی مؤمن و انقلابی هم‌اکنون بزرگترین جریان ضدسانسور است که با حداقل امکانات بسیاری از افتخارات ما را سانسور می‌کنند اگرچه بگویند ما جریان‌های آزاداندیش و روشنفکر هستیم.

در پایان این مراسم از سوی مجمع مراکز تولید و توزیع نوشت‌افزار اسلامی- ایرانی از خبرگزاری فارس به عنوان رسانه تأثیرگذار در حوزه نوشت‌افزار اسلامی- ایرانی  و همچنین «سازمان صدا و سیما»، «دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی»، «آقای رحمانی از پیشکسوتان حوزه نوشت‌افزار»، «سازمان بسیج مستضعفین» و «بنیاد فرهنگی خاتم الاوصیاء» تجلیل شد.

منبع: فارس

 

 

پرونده چهار| مرحوم میرزا علی زیرک

پرونده سه| اسلامچیلار

پرونده دو| استاد اسفندیار قره باغی

پرونده یک| مربیان پرورشی

دانلود| جزوات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی


تمامی حقـوق این سـایت متعلق به دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی می باشد| tabrizjebhe@gmail.com
مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای این دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از این قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .