جبهه فرهنگی

ایده‌ای که باید فراگیر شود

 

سالهاست که از منتقدان گرفته تا مدیران سینمایی ما از کاهش مخاطب در سینما سخن می گویند و تقریبا نیز همه ساله ترفندی جدید برای رفع این معضل به کار گرفته می شود؛ از نیم بها کردن قیمت بلیت سینما در برخی روزهای هفته گرفته تا راه اندازی طرحهایی مثل "سلام سینما" یا "سینماکارت". با این حال در این سی و اندی سالی که از انقلاب اسلامی می گذرد کمتر مدیری بوده که به مساجد و پایگاههای مذهبی مثل نماز جمعه به عنوان عاملی برای گسترش سینما توجه کند.

نمایش فیلمهای جشنواره عمار قبل از نمازجمعه؛ ایده‌ای که باید فراگیر شود


اما به تازگی مسئولان جشنواره عمار در اقدامی تحسین برانگیز شرایطی را فراهم آورده اند که فیلمهای این جشنواره قبل از برگزاری نماز جمعه برای عموم نمازگذاران به نمایش درآید. در گام اول چندی قبل تعدادی از فیلمهای این جشنواره پیش از برگزاری نماز جمعه بندرکیاشهر نمایش داده شده و جالب اینجاست که استقبال نمازگزاران نیز از این فیلمها قابل ملاحظه بوده است.
 
ایده‌ای که باید فراگیر شود
بلهٰ این یک واقعیت است که آن دسته از آثار سینمایی ما که کاملا مبتنی بر ارزشهای مذهبی ساخته شده اند می توانند در پایگاههای مذهبی به نمایش گذاشته شوند تا از یک طرف مخاطبان با آن بخش از سینمای ما که جنبه ارزشی دارد آشنا شوند و از طرف دیگر در سایه پیوند این دو قطب فرهنگی بتوان بیشتر از قبل برای تولید آثاری که واقعا دغدغه ارزشها را دارند فعالیت کرد.
سینمای ما مدتهاست که در تصویرگری آثاری برآمده از بطن آموزه های مذهبی لنگ می زند و هرچند هستند چهره هایی ولو اندک که سعی می کنند با ساخت فیلمهایی، این کمبود را برطرف کنند اما به نظر می رسد برای اینکه ساخت آثار با درونمایه اصول اعتقادی مردم ایران به یک جریان پیوسته بدل شود قبل از هر چیز نیاز داشته باشیم به ایجاد ارتباطی پایا میان تجمعات مذهبی و سینماگران.
 
مدیران سینمایی از این تجربه استفاده کنند
تا فیلمهای سینمایی در اجتماعات مذهبی به نمایش درنیاید قوت و ضعف مذهبی سینمای ما معلوم نخواهد دشد چراکه حتی مهمترین جشنواره وطنی ما که جشنواره فجر باشد هم تاکنون نتوانسته تصویری دقیق از نیازهای مذهبی سینما را برای سینماگران هویدا کند پس چاره ای نداریم که تا می توانیم شرایط نمایش آثار سینمایی در مهمترین اجتماعات مردمی جامعه ایران که همین نمازهای جمعه و رویدادهای مذهبی هستند را فراهم کنیم.

نمایش فیلمهای جشنواره عمار قبل از نمازجمعه؛ ایده‌ای که باید فراگیر شود


اگر ایده نمایش فیلمهای سینمایی در پایگاههای مذهبی ادامه یابد در تعامل میان سینما و چنین پایگاههایی خواهیم توانست از یک طرف سینماگران را با نیازهای بخش عمده ای از جامعه ایران آشنا کرده و از آن سو بر سبد مخاطبان سینما به میزان قابل ملاحظه ای بیفزاییم. پس چه بهتر که مدیران سینمایی ما بدعت مدیران جشنواره عمار را به عنوان روشی برای کمک به رونق سینماها به کار گیرند.

 منبع: مشرق

پرونده چهار| مرحوم میرزا علی زیرک

پرونده سه| اسلامچیلار

پرونده دو| استاد اسفندیار قره باغی

پرونده یک| مربیان پرورشی

دانلود| جزوات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی


تمامی حقـوق این سـایت متعلق به دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی می باشد| tabrizjebhe@gmail.com
مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای این دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از این قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .