نگاه

جبهه فرهنگی

گزارش نشست «رونمایی از ماجرای ترور» + تصویر

 

طرح فراخوان خاطرات ترورهای دهه ۶۰ توسط منافقین، در حسینیه هنر تبریز با حضور خانواده‌های شهدای ترور، جانبازان حوادث تروریستی و شاهدان ماجراها رونمایی شده و خانواده این شهدا به خاطره گویی پرداختند.

 روح الله رشیدی مدیر دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی در نشست «رونمایی از ماجرای ترور در آذربایجان شرقی» در تبیین اهمیت این طرح گفت:

ما با یک خسارت بزرگ در دوره اخیر مواجه هستیم و هنوز هم نپذیرفته ایم که دچار چنین خسارتی هستیم؛ آن خسارت این است که ما نتوانسته ایم انقلاب اسلامی را به صورت تاریخی معرفی کنیم. همه ی تلاش مان این بوده که انقلاب را به صورتِ تئوریک و نظری تبیین کنیم. تبیین تئوریک، کاری به اتفاقات واقعی و تاریخی ندارد. تبیین تاریخی، رویدادها و ماجراها را بازگو می کند و مخاطب با کنار هم قرار دادن این ماجراها، به قضاوت در مورد کلیتِ انقلاب می رسد. متاسفانه مراکز فرهنگی و فکری ما، تاریخ گریزند. مراکز آموزشی منتسب به انقلاب هم صرفاً به مباحث معرفتی و فلسفی انقلاب نزدیک شده اند. در چنین شرایطی، دشمنان ما با اتکا به روایت های تاریخی، شبهه های مکرر تولید می کنند. وقتی در اجزای انقلاب تردید ایجاد شد، در کلیتش نیز تردید صورت خواهد گرفت. این، خسارت بزرگی است که دچار کرده ایم انقلاب را.برای مثال، وقتی ماجراهای شهادت 17000 قربانی ترور را بازگو نکرده ایم، طبیعی ست که این فرصت بزرگ برای اثبات حقانیت و مظلومیت مردم و انقلاب، به یک تهدیدِ بزرگ تبدیل شود! به راحتی آب خوردن، نقطه قوت نظام را در مواجهه با جنایتِ منافقین، به نقطه ضعفش تبدیل می کنند و انفعال را بر جبهه ی انقلاب تحمیل می کنند. اگر ما به وقتش، ماجراهای انقلاب را در قالب های مختلف، بازگو کرده بودیم دیگر بدنام ترین آدم های زمانه ی ما، که در کشتار و خونریزی روی چنگیز و هیتلر را سفید کرده اند، نمی آمدند از حقوق انسان ها حرف بزنند.

وی افزود: مردم انقلابی، این همه خون داده اند و زخم خورده اند، اما ما نتوانسته ایم حتی گزارش درستی از این مظلومیت ها بدهیم. در قالب طرح تدوین خاطرات مربوط به ترور، دنبال این هستیم که به سهم خودمان، این روایت های تاریخی دست اول را گردآوری کرده و منعکس کنیم. از دل این محتواها، قطعاً صدها فیلم و کتاب و داستان متولد خواهد شد. در این صورت، نگران تحریف بدیهیات تاریخی کشورمان نخواهیم بود.

امیدواریم همه ی کسانی که نگران سرنوشت انقلاب هستند، آستین بالا بزنند و بیایند کمک. این حرکت باید تبدیل به نهضت شود. ما حول و حوش 500 شهید ترور در استان داریم. از همه تشکل‌ها و مراکز فرهنگی و رسانه‌ای و مسجدی دعوت می‌کنیم برای این آواربرداریِ تاریخی همت کنند؛ این کار، ادای دینی حداقلی ست نسبت به انقلاب اسلامی و شهدای مظلومش.

در ادامه برنامه از پوستر فراخوان #ماجرای_ترور توسط برادر شهید حسین‌خواه و فرزند شهید اسمعی، دو شهید عزیز ترور، رونمایی شد. و حاضرین به پای خاطرات این دو یادگار شهید نشستند.

ابتدا ابراهیم اصمعی به ذکر خاطرات و نحوه‌ی شهادت پاسدار کمیته حسین اصمعی پرداخت و گفت: دوران انقلاب در راهپیمایی‌ها به طور مداوم شرکت داشت و بعد از تشکیل کمیته و بسیج نیروهای مردمی، در کمیته سه راه شمس تبریزی مشغول بود. ویژگی و اخلاق بارز شهید حسین اصمعی، شجاعت و اهل انفاق بودنش بود.در کمیته هم که بود، در اوایل که هنوز به طور کامل سازمان نیافته بود، به افراد متاهلی که در کمیته مشغول فعالیت بودند از حساب خودش پول تو جیبی پرداخت می کرد که مایحتاج زندگی‌شان را تامین کنند. به خاطر ماموریت‌های مدوام و حضور فعالی که در کمیته داشت گاهی هفته‌ها هم به خانه نمی‌آمد.
فرزند شهید اصمعی در ادامه به ذکر خاطرات روز شهادت پدرش اشاره کرد و گفت: روز شهادت طبق روال مشغول فعالیت بود که در زندان تبریز شورشی اتفاق می‌افتد که توسط منافقین و ضد انقلاب ترتیب داده شده بود و چند نفر از محافظین زندان را هم به شهادت رسانده بودند. از داخل زندان بلافاصله به نزدیک‌ترین کمیته که کمیته سه راه بود خبر می‌دهند که برای پشتیبانی و کمک اعزام شوند و از طرف کمیته دو ماشین به زندان تبریز می‌روند که پدر من هم در بین این‌ها بود.

وی ادامه داد: در حین درگیری که یکی از زندانیان قصد فرار داشت، ایشان مانع فرار این زندانی شده بود و از داخل زندان به سوی او شلیک شده بود و به خاطر خونریزی شدید، قبل از رسیدن به بیمارستان در روز ششم شهریور 58 به شهادت رسید. مراسم تشییع دو روز بعد از میدان شهدا به طرف محله و از آنجا هم به طرف قبرستان ستارخان انجام شد و همانجا به خاک سپرده شد.
زمان شهادت پدرم، من 15 سال داشتم و یک برادر یازده ساله و یک خواهر 1 ساله هم داشتیم که از نعمت دیدن پدر محروم شد.

در ادامه برنامه محمد حسین‌خواه با معرفی خود به عنوان برادر شهید جواد حسین‌خواه خاطراتی از برادر شهیدش بیان کرد.
وی گفت: من پنج سال از جواد کوچکتر هستم و 5 برادر هستیم و سه خواهر. جواد فرزند چهارم و متولد 1329 بود. قبل از انقلاب فوق دیپلم داشت و در دوره عالی قبول شده بود. به بهانه درس خواندن رفت فرانسه که بعدها فهمیدیم امام هم آنجاست و بعد از فرانسه عازم لبنان شد. تقریبا هشتمین ماه سال 57 به بهانه خرج زیاد تحصیل در خارج برگشت به ایران. اینجا یکی بود به اسم مهندس صالحی که که جواد او را به جای خودش در فرانسه جایگزین کرده بود. شب‌ها مهندس صالحی از آنجا زنگ می‌زد و اعلامیه امام را می‌خواند و جواد هم این‌جا آن‌ها را روی کاغذ می‌نوشت. صبح ساعت 5 از خانه بیرون می‌رفت و اعلامیه‌ها را پخش می‌کرد. حتی یکبار او را در قامت باربر دستگیر کرده بودند. قوطی چای را گذاشته بود روی دوش و یکی از تخته‌های قوطی را در آورده بود و یک بچه کم سن و سال را گذاشته بود داخل آن. بعد از هر چند قدم، به به بهانه استراحت که به دیوار تکیه می داد، این پسر بچه کم سن و سال گونی چای را بلند می‌کرد و اعلامیه را روی دیوار می‌چسباند.

محمد حسین‌خواه با اشاره به فعالیت‌های بعد از انقلاب برادر شهیدش، افزود: بعد از انقلاب یکی از موسسین کمیته و معاون سیاسی استانداری در زمان مهندس غروی و دکتر سارخانی بود و همه کاره استانداری به حساب می آمد تا اینکه به مناسبت چهلم شهادت آقای مدنی رفته بود تهران. شنبه از تبریز حرکت کرده بود و یک هفته بعد پنجشنبه خبر رسید که جواد گمشده است. بعد از چندین روز پیگیری و پرس و جو، پیکر سوخته‌اش را در سردخانه هلال احمر میانه پیدا کردیم.  جواد در 25 مهر سال 60 توسط نفوذی‌هایی که وارد کمیته شده بودند به شهادت رسید. بعد از شهادتش نامه‌ای به خانه آمد که جواد حسین‌خواه به عنوان سفیر ایران در پاکستان منصوب شده است.

در ادامه برنامه کلیپ‌هایی با موضوع ترور از جمله موشن کمیک پژوی ترور برای حاضرین پخش شد.

  

بخش دوم گفتگو مربوط بود به بیان خاطراتی از تعقیب و بازداشت عوامل ترورها که توسط حاج حمید رستمی از فرماندهان کیمته انقلاب اسلامی در تبریز بیان شد.

در آخرین بخش برنامه هم اسفندیار قره‌باغی خاطراتی از دوران فرماندهی در کمیته غرب تهران در سال‌های آغازین انقلاب و تهدید شدنش به ترور، برای حضار نقل کرد.

 

پرونده چهار| مرحوم میرزا علی زیرک

پرونده سه| اسلامچیلار

پرونده دو| استاد اسفندیار قره باغی

پرونده یک| مربیان پرورشی

دانلود| جزوات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی


تمامی حقـوق این سـایت متعلق به دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی می باشد| tabrizjebhe@gmail.com
مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای این دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از این قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .