نگاه

جبهه فرهنگی

«رزم بی مثالِ نهضتی ها»

   

به بهانه 7 دی سالروز تأسیس نهضت سوادآموزی به فرمان امام خمینی(ره) متن فراخوان منتشر شده در سال 93 بازنشر می شود:
نهادسازیِ ناظر به نیازها و اولویت های مردم انقلابی، از امتیازات حضرت امام خمینی(ره) بوده است در سال های نخست پیروزی انقلاب اسلامی. نهادهایی که هر کدام به منزله ی بالی برای پرگشودن انقلاب اسلامی و اعتلای جامعه ی ایرانی بوده اند.

در این میان «نهضت سواد آموزی» جایگاه ویژه ای دارد. نهادی برآمده از روحِ عدالتخواه، ضدتبعیض و تعالی جوی امام امت(ره) که برای مبارزه با «عفریت بیسوادی» برپا شد. هزاران زن و مرد، به فرمان امام شان لبیک گفته و لشکری عظیم را شکل دادند که نقطه نقطه ی این سرزمین را درنوردیده و پنجه در پنجه ی تبعیضِ برجای مانده از حاکمیت طاغوت انداختند...

 «رزم بی مثالِ نهضتی ها» نشان از کارآمدیِ بینش و روش انقلابی در مواجهه با مسائل داشت. چنانکه «جهادسازندگی» و «امورتربیتی» و باقی نهادهای انقلابی بودند. در کمترین زمان، چنان موجی در کشور به راه افتاد که از نوجوان و میانسال گرفته تا کهنسالان همراه این موج شدند. دیگر، همه جای ایران، مدرسه شده بود. شور و نشاطی که به واسطه ی حرکت این لشکر عظیم فرهنگی در سرتاسر کشور برپا شد، فصل درخشان تاریخ انقلاب اسلامی را شکل داد.

آن لشکر و نیروهای مخلصش، امروز میراث دارِ تجربه ای واقعی در ساحتِ دانش و فرهنگ هستند. تجربه هایی به غایت ارجمند، که اگر در کنار هم قرار گیرند، منظومه ای کاربردی از انواع دانش ها را پیش روی قرار می دهد؛ «مردم شناسی»، «جامعه شناسی»، «ارتباطات»، «روانشناسی»، حتی «جامعه شناسی علم» را در گستره ی وسیعی از کشور، می شود به واسطه ی این تجربه ی ارزشمند به مطالعه نشست.

امروز، بازخوانی خاطرات یک یک عوامل فعال در نهضت سوادآموزی اعم از آموزشیاران، راهنمایان تعلیماتی، نیروهای ستادی، مدیران، دانش آموزان و حتی رانندگان و نیروهای پشتیبانی، یک ضرورت تاریخی است. «تاریخ فرهنگی انقلاب اسلامی» جز با این خاطرات تدوین نخواهد شد و ملتی که انقلاب کرده _ آن هم با رویکردی فرهنگی _ اگر تاریخ فرهنگی انقلابش را نداشته باشد، چه دارد؟

گردآوری تاریخ شفاهی نیروهای نهضت سوادآموزی، ماموریت و مسئولیتی است که منشور خدمت این انسان های خالص و مجاهد را کامل خواهد کرد. همچنانکه رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز در توصیف اهمیت خاطره نگاری توسط رزمندگان می فرمایند: «آخرین حلقه رزم یك رزمنده نه تحویل سلاح به واحد تسلیحات، كه نوشتن خاطرات نبرد است. یك رزمنده تا زمانی كه خاطراتش را ثبت نكرده، هنوز چیزهایی به تاریخ و آینده و آرمانش بدهكار است.»

نهضتی ها نیز در مقام رزمندگان جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، با بازگویی خاطراتشان است که رسالت شان را به انجام می رسانند.

بر این اساس، از عموم عزیزانی که به نوعی در این جبهه رزمیده اند، دعوت می کنیم تا با پیوستن به نهضت خاطره نگاری از ماهها و سالهای خدمت در نهضت سوادآموزی، در تدوین تاریخ فرهنگی انقلاب اسلامی همراه باشند.

دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی، صمیمانه، آماده میزبانی از عزیزان نهضتی است. 

پرونده چهار| مرحوم میرزا علی زیرک

پرونده سه| اسلامچیلار

پرونده دو| استاد اسفندیار قره باغی

پرونده یک| مربیان پرورشی

دانلود| جزوات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی


تمامی حقـوق این سـایت متعلق به دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آذربایجان شرقی می باشد| tabrizjebhe@gmail.com
مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای این دامنه داده نشده , براي اطلاعات بيشتر درباره مجوز استفاده از این قالب به سايت خليلان رسانه مراجعه کنيد .